تبلیغات
یک ایرانی در هلند - قصر سلطنتی دام در آمستردام (هلند)
یک ایرانی در هلند
قصر سلطنتی دام Paleis op de Dam یکی از چهار قصری است که در هلند و بر اساس دستور مجلس تحت اختیار تام ملکه هلند قرار دارد. ساختمان این قصر در قرن ۱۷ و به عنوان شهرداری آمستردام ساخته شده است.


ساختمان مذبور
در طی اشغال هلند توسط فرانسه به عنوان قصر سلطنتی  پادشاه لوئی ناپلئون  و بعدها نیز به عنوان کاخ سلطنتی ملکه ها وپادشاهان هلند مورد استفاده قرار گرفت. مراسم تاجگذاری, عروسی های خانواده سلطنتی و پذیرایی از سفرای کشورهای دیگر توسط خانواده سلطنتی در قصر دام واقع در آمستردام تحقق میپذیرد.


قصر دام در قسمت غربی میدان دام در مرکز آمستردام و در مقابل بنای یادبود کشته شدگان جنگ و در کنار کلیسای Nieuwe Kerk واقع شده است.ساختمان مذکور توسط آرشیتکت و هنرمند مشهور هلندی Jacob van Campen به عنوان شهرداری آمستردام ساخته شد و توسط یکی از رهبران سیاسی اجتماعی وقت به نام Cornelis de Graeff در ۲۰ جولای سال ۱۶۶۵ افتتاح گردید.

پروژه ساخت ساختمان مذکور در سال ۱۶۴۸ شروع گردید و در ساخت این ساختمان از ۱۳،۶۵۹ ستون چوبی مدد گرفته شده و هزینه ای بالغ بر ۸،۵ میلیون خولدن را در بر داشته است. سنگ ریگی و متمایل به زرد
Arenite به کار گرفته شده درنمای بیرونی ساختمان نیز از آلمان آورده شده بود که البته به مرور زمان سنگها کدرتر گشته اند. در ضمن در ساخت نمای درونی ساختمان نیز تماما از مرمر استفاده شده است.

*
خولدن واحد پول رایج هلند در سالها قبلJacob van Campen ساختمان مذکور را با الهام از کاخهای رومی ساخته است. سالن مرکزی قصر بسیار وسیع است و اندازه آن برابر با ۱۲۰ فیت درازا، ۶۰ فیت پهنا و ۹۰ فیت بلندا میباشد. بر روی کف سالن که از مرمر ساخته شده است دو نقشه از جهان با نیمکره های مساوی مشاهده میشود. نیمکره های غربی و شرقی هر دو در نقشه به نمایش در آمده است.

در بالای ساختمان یک گنبد قبه شکل بزرگ است که در راس آن یک بادنما به شکل یک کشتی وجود دارد. در زیر گنبد چندین پنجره وجود دارد که از آنجا میتوان کشتی هایی که به بندر وارد و یا از آن خارج میشده را مشاهده نمود.


تزیین های داخلی ساختمان که بیشتر بر منزلت و قدرت شهر آمستردام تکیه دارد نیز بعدها تکمیل شده است. نقاشیهایی که در داخل قصر قرار گرفته است از نقاشان مشهوری چون:
Rembrandt ، Jacob Jordaens ، Jan Lievens و Ferdinand Bol میباشند.
قصر دام در سال ۲۰۰۵ بازسازی گشت و این بازسازی تا ماه جون ۲۰۰۹ به طول انجامید. از ۱۴ جون ۲۰۰۹ نیز قصر مجددا برای بازدید عموم باز گردید.

قصر دام جزو یکی از کاندیداهای اعجایب هشتگانه جهان میباشد.


آدرس:
Dam,  Amsterdamنوشته شده در تاریخ 1389/03/3 توسط یک ایرانی در غربت | نظرات ()
درباره وبلاگ
هدف از ایجاد این وبلاگ آشنایی ایرانیان با کشور هلند و آداب و رسوم این کشور میباشد۰
توجه:
۱ - قابل ذکر است که نویسنده وبلاگ از سال ۲۰۱۱ ساکن آمریکا میباشد.
۲ - درج مطالب و عکسهای این وبلاگ بدون کسب اجازه نوعی نقض حقوق کپی رایت تلقی میگردد نه اشتراک
(قابل توجه وبلاگهایی که به هیچ وجه مورد تایید من نمیباشند و از نوشته ها و عکسهای این وبلاگ بدون کسب اجازه
استفاده نموده اند.)
با تشکر یک ایرانی در غربت


»
صفحات ثابت
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

free counters