تبلیغات
یک ایرانی در هلند - Wereldwinkel فروشگاه جهانی
یک ایرانی در هلند
 Wereldwinkel  یا به عبارتی فروشگاهی از محصولات کل جهان یکی از فروشگاههایی است که در اغلب شهرهای هلند شعبه دارد.

Wereldwinkel یک فروشگاه تجاری و غیر انتفاعی است که محصولات تجاری از کل  کشورهای در حال توسعه را برای فروش عرضه میکند.
محصولات این مغازه ها بدون استفاده از خدمات واسطه ها با قیمتی عادلانه خریداری میشود تا در هلند به فروش برسد. تمامی محصولات غذایی خریداری شده از این کشورهای در حال توسعه دارای برچسب استاندارد
 Max Havelaar keurmerk میباشند.


اولین ایده ارایه کالاهایی از کشورهای در حال توسعه به سال ۱۹۶۸و کنفرانس UNCTAD در سازمان ملل  برمیگردد که در این کنفرانس ، برگزاری یک همایش در رابطه با قند و نیشکر مطرح گردید. هدف از برگزاری این همایش نشان دادن این مسئله بود که چطور کشورهای ثروتمند با گذاشتن تعرفه های بالای مالیاتی بر محصولات وارداتی از کشورهای در حال توسعه باعث میگردنند که این کشورها تمامی شانس خود را در رابطه با فروش محصولاتشان در کشورهای ثروتمند از دست دهند. ( به عنوان مثال گذاشتن ۵۰ سنت تعرفه مالیاتی برای هر کیلو شکر)


* کنفرانس UNCTAD  کنفرانسی در سازمان ملل  که در رابطه با دادوستد محصولات در کشورهای در حال توسعه میباشد.


اولین  Wereldwinkel  تقریبا ۶ ماه بعد از برگزاری کنفرانس UNCTAD که در بالا قید شد در تابستان سال ۱۹۶۹ در شهر Breukelen  هلند افتتاح گردید. سازمان تاسیس کننده فروشگاههای Wereldwinkel در هلند عضو سازمان بین المللی معاملات عادلانه IFAT در جهان میباشند.

*IFAT
Internationale Federate van eerlijke handel سازمان بین المللی معاملات عادلانه


از آنجایی که  نزدیک روز تولدم بود یکی از دوستان امریکایی من یک مجسمه چوبی خیلی بامعنا به من داد که از  Wereldwinkel  برایم خریده بود.

* راستی این را هم بگویم که که در هلند هنگامی که کادویی را میگیرید همان موقع باید کادو را باز کرده و تشکر کنید اگر همان موقع کادو را باز نکنیم نوعی بی ادبی بهشون محسوب میشود.

در اینجا چون فلسفه این مجسمه چوبی را خیلی دوست دارم برایتان در رابطه با آن مینویسم. شاید شما هم که در اینجا زندگی میکنید علاقه مند بشوید و از این فروشگاهها برای دوستانتان کادو بخرید که به کشورهای در حال توسعه هم کمکی کرده باشید.

اسم این مجسمه چوبی Weeping Buddha به معنی بودای گریان است. نامهای دیگری هم به این مجسمه اطلاق میشود مانند:  Yogiman یا Orang Malu

منشا پیدایش و ساخت این مجسمه به کشورهای هندوستان و مالزی باز میگردد.
در واقع بودای گریان مردی است با یک قلب بزرگ و مهربان که برای رنجهای بشریت گریه میکند. او با اینکه همیشه به واسطه رنجهای بشر گریان است ولی قلبی شاد و بزرگوار دارد و به واسطه همین آرامش روحی اوست که میتواند به جهان شادی و صلح عرضه کند.

پشت خمیده مجسمه به صورت یک قلب است که نشانه زندگی و نیرو میباشد. دو دست در کنارهه بدنش در این حالت مانند دو جنین است که نشانه خلوص و زنگی جدید میباشد. این حالت تواضع و فروتنی و قدرت زندگی باعث میشود که انسان نیروی دوباره ای یابد که
به شیو ه ای درست و صحیح فرصتی برای یک زندگی دوباره را تجربه کند. در واقع به نوعی میخواهد بگوید که همه انسانها در وجود خود دارای یک نیروی خارق العاده هستند که به آنها این قدرت را میدهد که بعد از تحمل سختی ها دوباره بایستند و زندگی را از سر گیرند و از آنجایی که این نیرو ذاتی است و در درون وجود هر فرد پس لازم نیست که شخص برای رسیدن به آرامش آنرا در وجود دیگری یا در جهان جستجو کند.

داستان از آنجایی شروع میشود که ۲ جنگجوی سلحشور با هم مبارزه میکنند و یکی از جنگجوها ماسکی در حین جنگ به صورت داشته است و وقتی آن جنگجو کشته میشود و نقابش به کناری میافتد جنگجوی دیگر در میابد که جنگجویی که به دست او کشته است همان پسر خودش میباشد که سالها از او بی خبر بوده است. (شبیه داستان رستم و سهراب)

بعد از آن بودا برای درد و رنجی که آن سلحشور متحمل میشود، اشکها میریزد.
مجسمه بودای گریان از همان حالت بودا که سر در گریبان گرفته و اشک میریزد تجلی میکند. بر اساس روایتها اگر کسی این مجسمه را داشته باشد و پشت خمیده بودای گریان را نوازش کند تمامی اندوه های او به مجسمه منتقل میشود و زندگی خود فرد بهتر و به دور از غم و اندوه میگردد. در واقع به نوعی با لمس این مجسمه انرژیهای منفی از شما زایل میگردد و انرژیهای مثبت شما را فرا میگیرد.

و عقیده بر این است که بهتر است مجسمه بودای گریان را از طرفی که صورت در گریبان گرفته اش میباشد به طرف در خانه قرار دهیم تا عصبانیت و اندوه بیرون از خانه باقی بماند و درون خانه امان راه نیابد. و همیشه در جایی قرار گیرد که توجه دیگران را برانگیزد و بعد از دانستن داستان بودای گریان هیچگاه خود سر در گریبان نگیرند. در واقع به نوعی با این روایت میخواهد به شخص بگوید که با اطمینان به خود در هنگام مصیبتها میتواند استوار باشد و آرامش را در وجود خود دریابد.

* راستی این را هم بگویم که خود دوستم داستان این مجسمه را نمیدانست و وقتی کادو را باز کردم و گفتم میدونی داستان این مجسمه چی هست تازه فهمید و بعد از شنیدن داستان مجسمه بودای گریان همه همکارها گفتند که چه جالب و همه رفتند که یکی یک دانه از این مجسمه برای خودشان بخرند؟!!

Weeping Buddha

آدرس:
Wereldwinkel
Amsterdam Noord
Beemsterstraat 42
1023 TM Amsterdam

سه شنبه تا جمعه از ساعت ۱۰ تا ۱۷
شنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۶


آدرس:
Wereldwinkel 'Abal'
Ceintuurbaan 266
1072 GJ Amsterdam


دوشنبه از ساعت ۱۳ تا ۱۸
سه شنبه تا جمعه از ساعت ۱۰ تا ۱۸
شنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۷
نوشته شده در تاریخ 1389/02/20 توسط یک ایرانی در غربت | نظرات ()
درباره وبلاگ
هدف از ایجاد این وبلاگ آشنایی ایرانیان با کشور هلند و آداب و رسوم این کشور میباشد۰
توجه:
۱ - قابل ذکر است که نویسنده وبلاگ از سال ۲۰۱۱ ساکن آمریکا میباشد.
۲ - درج مطالب و عکسهای این وبلاگ بدون کسب اجازه نوعی نقض حقوق کپی رایت تلقی میگردد نه اشتراک
(قابل توجه وبلاگهایی که به هیچ وجه مورد تایید من نمیباشند و از نوشته ها و عکسهای این وبلاگ بدون کسب اجازه
استفاده نموده اند.)
با تشکر یک ایرانی در غربت


»
صفحات ثابت
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

free counters