تبلیغات
یک ایرانی در هلند - روز ملی آسیابهای بادی "Nationale Molen en Gemalendag"
یک ایرانی در هلند
هلند را سرزمین آسیابهای بادی نیز مینامند۰ قبل از اینکه در مورد آسیابهای بادی در هلند بنویسم بد نیست که بدانید تاریخچه آسیابهای بادی به ۱۳۰۰ سال پیش بازمیگردد۰

‎ نخستین آسیابهای بادی دارای پره های عمودی بودند و برپایه گزارشها نزدیک به سده هفتم میلادی در ایران ساخته شده بودند. آنها میان شش تا دوازده پره داشتند که پره هایشان با پارچه یا برگ درخت خرما پوشانده شده بودند. کاربرد آنها آسیاب کردن دانه های خوراکی و یا آبکشی بوده است.


Kinderdijk in the Alblasserwaard

Wimmenumermolen

هلند به دلیل زمینهای مسطح و قرار گرفتن در کنار دریا همواره در معرض وزش باداست. مردم هلند هم در طول تاریخ از این انرژی ارزان قیمت در غالب آسیابهای بادی بهره برده اند.Ketel One Vodka .Nolet Distillery in Schiedam


Voorhaven - Rotterdam

مردم هلند طرح پایهٔ آسیاب بادی را بهبود دادند. آنها تیغه های پروانه مانند ساخته شده از پره های نو به آسیاب بادی اضافه کردند و روشی برای تغییر جهت آن مطابق با جهت باد ابداع کردند. آسیابهای بادی به هلندیها کمک کردند که در قرن ۱۷ صنعتی ترین کشور جهان باشند.


Molen de Eersteling Hoofddorp

Voorhaven - Rotterdam

آسیابهای بادی را برای آسیاب گندم و ذرت، پمپ کردن آب به کار میبردند.  در طی سالها وجود آسیابهای محلی کمتر و کمتر شدند، اگرچه در حال حاضر نیز میتوان آنها را دید. ولیکن بیشتر آن آسیابهای قدیمی هماکنون یا به عنوان موزه برای بازدید و یا فقط برای تنوع و فراموش نشدن آنها توسط دوستداران آسیاب های بادی برای پمپ کردن آب یا اسیاب گندم و ذرت و با تولیدی محدود و کم به کار گرفته میشود.


Zaanse Schans

 روز ملی آسیابهای بادی را "Nationale Molen en Gemalendag" مینامند که هشتم و نهم ماه می میباشد در این روزها هر ساله درهای همه آسیابهای بادی برای عموم آزاد است و مردم میتوانند در این دو روز از داخل آسیابهای بادی بازدید به عمل آورند.

Aagtekerke

* اگر قصد بازدید از آسیابهای بادی را دارید در هنگام بالا رفتن از پله های تنگ و باریکشان نهایت دقت را بکنید تا خدای نکرده پرت نشوید.
Zoeterwoude-Rijndijk

● مکانیسمهای آسیابهای بادی
‎آسیابهای بادی چون سرعت باد را کم میکنند، میتوانند کار کنند. باد روی تیغه های ورقه مانند نازکی جریان یافته و آنها را بلند میکند و باعث چرخش آنها میشوند (مانند تأثیر باد روی بالهای هواپیما) تیغه ها به میلهٔ هدایت متصل است و آن نیز یک مولد برق را چرخانده و الکتریسیته تولید میکند.

▪ مکانیسمهای بادی نو
‎مکانیسمهای بادی امروزه از لحاظ فنی بسیار پیشرفته تر از انواع قدیمی هستند. در این مکانیسم همچنان برای جمع آوری انرژی حرکتی باد از تیغه ها استفاده میشود .
این
تیغه ها از فایبرگلاس یا هر مادهٔ محکم دیگر ساخته شده اند.
مکانیسمهای بادی مدرن هنوز با مشکلاتی دست و پنجه نرم میکند، مثلاً اینکه وقتی باد نمی وزد باید چه کرد. توربینهای بزرگ به شبکهٔ نیرویی خدماتی متصل شده اند. برخی از آنها هنگامی که بادی نمی وزد، جمع میشوند. توربینهای کوچک گاهی اوقات به مولدهای الکتریکی ـ دیزلی متصلند و یا گاهی اوقات دارای باتری برای ذخیرهٔ برق اضافی جمع آوری شده در هنگام وزش بادهای شدید، ‎هستند.نوشته شده در تاریخ 1389/01/29 توسط یک ایرانی در غربت | نظرات ()
درباره وبلاگ
هدف از ایجاد این وبلاگ آشنایی ایرانیان با کشور هلند و آداب و رسوم این کشور میباشد۰
توجه:
۱ - قابل ذکر است که نویسنده وبلاگ از سال ۲۰۱۱ ساکن آمریکا میباشد.
۲ - درج مطالب و عکسهای این وبلاگ بدون کسب اجازه نوعی نقض حقوق کپی رایت تلقی میگردد نه اشتراک
(قابل توجه وبلاگهایی که به هیچ وجه مورد تایید من نمیباشند و از نوشته ها و عکسهای این وبلاگ بدون کسب اجازه
استفاده نموده اند.)
با تشکر یک ایرانی در غربت


»
صفحات ثابت
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

free counters