تبلیغات
یک ایرانی در هلند - عید پاک در هلند Pasen
یک ایرانی در هلند
عید پاک در هلند ، یکی از عیدهای بزرگ مذهبی است که در رابطه با زمان برگزاری و چگونگی فلسفه وجودی آن، که در اول بهار اتفاق می‌افتد ، اهمیت فراوانی دارد. میگویند که ، حضور این عید در این بُرش زمانی به معنی پیروزی زندگی و عشق بر مرگ و نفرت و بدی است. در زبان هلندی به عید پاک "Pas" میگویند۰


چنان که پیداست، عید
"پاک" همیشه در آغاز بهار اتفاق میافتد. درست زمانی که طبیعت رو به گرما و نور میرود، زمین نفس میکشد و زندگی دوباره طبیعت آغاز میگردد.

زمان عید
"پاک" معمولا در فاصله  22 مارس تا 25 آوریل است.
اینکه زندگی دوباره طبیعت، همزمان با بازگشت مسیح باشد، انتخاب زمانی بسیار مناسبی بوده است.

از روز چهارشنبه هفته عید
"پاک" تا روزی که حضرت مسیح را به صلیب میکشند، نکاتی هست که باید از سوی معتقدان این دین رعایت شود و گرنه ممکن است انسان، گرفتار بلا یا مصیبتی گردد. از جمله آنها می‌توان به این موردها اشاره کرد:
 در همه جا باید سکوت حاکم باشد و حتی زنگ هیچ کلیسایی نیز به صدا در نیاید.
تمام وسایلی که دارای چرخ هستند و یا گرد ، نباید مورد استفاده قرار گیرند. مانند چرخ نخ ریسی، آسیاب دستی، راندن گاری و وسایل چرخدار. آهنگری و هیزم شکنی و نظایر آن نیز ممنوع است. چنین باوری ریشه در این مسئله داشت که در این روزها جادوگران به طرف محلی به نام،
"تپه آبی رنگ"، در پروازند تا جشن بزرگ خود را بر پا دارند و تا صبح روز عید "پاک" به خانه برنمیگردنند. در این زمان، تأثیر جادو و جنبل بر انسان از هر وقت دیگربیشتر است. به همین مناسبت در آن شب، آتش فراوان روشن میکردند و ترقه میزنند تا به این وسیله آنها را بترسانند.

مردم هرگز نباید جارو و یا هر چه را که دسته بلند داشته باشد بیرون از خانه بگذارند. زیرا که جادوگران آن را برمیدارند و بر آن پرواز میکنند.

در مورد روز عید
"پاک" در انجیل چنین آمده:

« سرانجام روشنایی و نور بر تاریکی پیروز گردید و قدرت سحر ساحران و جادوی جادوگران گارگر نیفتاد. با آمدن روشنایی و نور، دیگر آنها توانایی آسیب رسانی پیشین را ندارند. همه انسانها برای ظهور عیسی مسیح شادمانی میکنند.»

جمعه خوب، در هفته عید
"پاک" به روزی گفته میشود که عیسی مسیح به صلیب کشیده شده است. در چنین روزی، مردم برای همدردی  با پیامبر خود روزه میگرفتند و یا بسیار کم میخوردند.

امروزه افراد زیادی نیستند که ترس و وحشتی را که مردم در دوران کهن، در سرزمین های اروپای شمالی از جادوگران داشتند به خاطر داشته باشند. به ویژه زمانی که فرزندانشان در این دوره، به تقلید از جادوگران آن زمان، خود را به صورت عجوزه یا جادوگر عید پاک  در میاورند و با دسته جارو،  کتری و یا قهوجوشی در دست و صورتهای نقاشی شده، خوشحال و شادمان در راهروها و کوچها میدوند و از خانه های مردم تقاضای میوه، شیرینی و شکلات میکنند.باید این نکته را ذکر کرد که باور به جادوگران عید
"پاک" به زمانی برمیگردد که مردم عمیقاً به وجود آنها اعتقاد داشتند و از آسیبی که ممکن بود به آنها برسد، دچار هراس بودند. بر اساس باور آنان، جادوگران به راحتی میتوانستند به انسانها و حیوانها صدمه بزنند. شاید طبیعت این سرزمینها، با زمستان های سرد و طولانی و وجود جنگل های فراوان، حضور چنین موجوداتی را نیز در دوران گذشته، بیشتر تقویت میکرده است.


رنگ زرد، رنگ مخصوص عید "پاک"

 رنگ مخصوص عید کریسمس، رنگ قرمز است و رنگ ویژه ی عید
"پاک"، رنگ زرد. انتخاب رنگ زرد برای عید پاک، با رنگ زرد گل نرگس است که در این فصل به فراوانی میروید . از طرف دیگر، باید گفت که رنگ زرد، رنگ خورشید هم هست که در آغاز فصل بهار، برای رویش گیاهان و زندگی دوباره طبیعت، اهمیت حیاتی دارد. گذشته از این دو مورد، باید گفت که تخم مرغ نیز که جزو جدایی ناپذیر مراسم عید "پاک" است، زرده آن به رنگ زرد  و نماد زندگی و زایش است. حتی انتخاب جوجه ها که زرد رنگ هستند، باز برای تقویت اندیشه مورد نظر از جایگاه قابل تأملی برخوردار است.
تخم مرغ در عید "پاک"


گفتیم که وجود تخم مرغ در عید «پاک» از ضرورتهای برگزاری این سنت است. جز این، تمام وسایلی که بر روی میز چیده میشود و در مغازه ها به فروش میرسد در همین رابطه هست. از جمله مجسمه های مرغ، خروس، جوجه و تخم مرغ. 

تخم مرغ در فرهنگ مسیحی و البته در بسیاری از کشورها و فرهنگهای دیگر، نماد آغاز یک زندگی جدید است، همانطور که یک جوجه پرنده با شکستن تخم مرغ و خارج شدن از آن، زندگی جدیدی را شروع میکند.
تخم مرغ نماد یک قبر است که با خارج شدن از آن یک زندگی جدید آغاز میشود. در کل، تخم مرغ نماد رستاخیز است.

علاوه بر آن، تخم مرغ بازی در شکلهای گوناگون آن، از بازیهای رایج در دوران عید «پاک» بوده و هست.

و اما جریان تخم مرغ این روز چیست؟
یکی از نمادهای عید پاک، تخم مرغ رنگ شده است. از دیگر نمادهای آن، خرگوش است. در باور مردم، خرگوشها در این روز وارد لانه مرغها شده و تخم مرغهای آنها را میدزدند. بنابراین مردم تلاش میکنند با رنگ آمیزی تخم مرغها آنها را از دید خرگوشها پنهان کنند.
طبق یک سنت قدیمی، تخم مرغی که برای این کار در نظر گرفته میشود، معمولاً به صورت رنگ شده یا نقاشی شده است.
البته این روزها، در این دنیای مدرن و مصنوعی، این نوع تخم مرغها معمولاً به صورت شکلاتی و یا به صورت پلاستیکی تولید میشوند.خوب، پس این هم از جریان تخم مرغ.

اما جریان «بازی شکار تخم مرغ روز عید پاک» چیست؟
در روز عید پاک، افرادی در لباس خرگوش ظاهر میشوند، تخم مرغهای روز عید را در جاهایی مخفی میکنند و بچه های خوب که در مراسم شرکت کرده اند، سبد به دست، دنبال این تخم مرغها میگردند و آنها را پیدا میکنند، در نهایت تخم مرغهای شکلاتی یافت شده را بین افراد تقسیم میکنند و میخورند.

نوشته شده در تاریخ 1389/01/14 توسط یک ایرانی در غربت | نظرات ()
درباره وبلاگ
هدف از ایجاد این وبلاگ آشنایی ایرانیان با کشور هلند و آداب و رسوم این کشور میباشد۰
توجه:
۱ - قابل ذکر است که نویسنده وبلاگ از سال ۲۰۱۱ ساکن آمریکا میباشد.
۲ - درج مطالب و عکسهای این وبلاگ بدون کسب اجازه نوعی نقض حقوق کپی رایت تلقی میگردد نه اشتراک
(قابل توجه وبلاگهایی که به هیچ وجه مورد تایید من نمیباشند و از نوشته ها و عکسهای این وبلاگ بدون کسب اجازه
استفاده نموده اند.)
با تشکر یک ایرانی در غربت


»
صفحات ثابت
مطالب اخیر
آرشیو مطالب
پیوند ها
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

free counters